loading

Horečka

Moc prosíme, na měření teploty Vašeho dítěte používejte „klasické“ teploměry (už nejsou rtuťové, rtuť se již nesmí používat, ale vypadají stejně). Je to stále nejpřesnější způsob měření tělesné teploty. Další alternativou, i když občas méně přesnou, jsou digitální teploměry dotykové. Určitě nekupujte teploměry jiné – bezdotykové, ušní, náplasťové a další, máme vyzkoušené všechny, jsou velmi nespolehlivé. „Klasický“ teploměr je k dostání například v lékárně na poliklinice v Kaplici (v budově naší ordinace).

Zvýšená tělesná teplota není nemocí, nýbrž příznakem, který může signalizovat přítomnost choroby. Je součástí boje organismu proti původcům infekce. Proto teplotu do 38,5 °C nemusíme snižovat.

Při teplotě vyšší než 38,5 °C již podáváme léky.

Jsou pouze dvě látky na snížení horečky u dětí – Paracetamol a Ibuprofenum.

V lékárně je dostanete pod různými názvy, ale účinná látka je stále stejná:

Paracetamol – např. Paralen, Panadol

Ibuprofenum – např. Brufen, Ibuprofen, Ibalgin, Nurofen, APO-ibuprofen, Ibumax

Obě tyto látky můžete dostat ve formě tablet, sirupu nebo čípků a obě jsou volně prodejné (bez receptu). Výhodné jsou zejména čípky, protože nejrychleji začínají působit (nejdříve a v největší dávce se vstřebají). Dávkování je uvedeno na krabičkách, důležité však je vědět, že stejnou látku můžete podat nejdříve po 6 hodinách. Tyto dva preparáty lze však kombinovat.

Příklad: V 5 hod při horečce 38,6 °C jste podali Paralen v odpovídající dávce pro Vaše dítě. Po přechodném poklesu naměříte v 8 hod teplotu 39 °C. Nemůžete podat znovu Paralen (jsou to pouze 3 hodiny), proto podáte Ibuprofen v odpovídající dávce. Takto můžete v průběhu 24 hod. oba léky střídat například po 3 hodinách.

Nikdy nepodáváme dětem do 15 let Acylpyrin, Aspirin a jiné léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové  pro možnost vzniku život ohrožujícího stavu.

Dále je možné ke snižování horečky použít fyzikální metody, zejména nedojde-li k poklesu teploty po podání léků, například tímto způsobem:

Studený zábal: vlhký zábal, například prostěradlo, který má teplotu kolem 18 °C, přiložíme na hrudník a břicho dítěte, končetiny ponecháme volné. Dítě dále ničím nepřikrýváme. Zábal necháme působit do doby, než se začne zahřívat, většinou kolem 15 minut. Po rozbalení necháme po dobu cca 30 sekund nahé, teplo z těla se dále dostává sáláním, pak jej osušíme a oblečeme. Po provedení zábalu je nutné přeměřit tělesnou teplotu, pokud neklesne, je možné zábal opakovat každou půl hodinu.

Vlažná sprcha či koupel: vhodnou metodou volby snižování tělesné teploty dítěte je také vlažná sprcha či koupel, nikoliv studená či ledová, začínáme vodou, která je dítěti přijemná a postupně teplotu vody ochlazujeme

Zábaly ani koupel neprovádíme nebo neopakujeme pokud má dítě mramorovanou kůži na těle nebo studené končetiny.

Led do třísel: pokud má dítě studené končetiny, můžeme dát dítěti led zabalený do bavlněné látky do třísel. Zde jsou velké tepny, kterými protéká velké množství krve a dochází tak k chlazení organismu.

Velmi důležité při léčbě horečky je také dostatek tekutin.

Změnit jazyk